Szállítmányozási jogszabályok

 

Magyar Általános Szállítmányozási Feltételek

A Közlekedési Közlöny 1990. Évi 46. Számában megjelent szöveg egységes szerkezetbe foglalva a Magyar Szállítmányozók Szövetsége 2000. Május 23-i közgyűlésén jóváhagyott módosításokkal.

1 §

Alkalmazási terület

1. E szállítmányozási feltételeket kell alkalmazni mindazokra a szerződésekre, amelyek a megbízó és szállítmányozó között jönnek létre, és a magyar jog szerint szállítmányozásnak minősülnek.

2. Ha a szállítmányozó kombinált fuvarokmányt bocsát ki (MTO/CTO), úgy ezen feltételek nem alkalmazhatók.

2. §

Szállítmányozási szerződés

1. A szállítmányozó a szállítmányozási szerződésben arra vállal kötelezettséget, hogy a megbízásban szereplő fuvarozási és egyéb szerződéseket a saját nevében a megbízó javára megköti, és a megbízással összefüggésben kiegészítő tevékenységet is végez.

2. E feltételeket kell alkalmazni akkor is, ha a szállítmányozó a fuvarozási/egyéb szerződéseket megbízója nevében köti meg, vagy ha az áru átvételére kap megbízást.

3. A szállítmányozó ajánlata csak azonnali elfogadás esetén érvényes, kivéve, ha az ajánlatban az ajánlati kötöttség határideje meg van határozva. Ez esetben a megbízásnak a szállítmányozóhoz a határidő utolsó napján meg kell érkeznie.

4. A megbízást írásban kell adni; a telefonon, szóban adott megbízást a megbízó haladéktalanul írásban megerősíteni köteles. Ennek elmulasztásából eredő bármely következményért a megbízó felel.

5. A megbízásnak a szállítmányozási szerződéshez szükséges adatokat pontosan kell tartalmaznia. A hiányos vagy pontatlan megbízásból fakadó következmények a megbízót terhelik.

6. A szállítmányozó nem köteles a megbízó által közölt adatok valódiságát ellenőrizni.

7. Nem jön létre a szállítmányozási szerződés, ha a szállítmányozó a megbízó ajánlatára nem tesz a megbízással azonos tartalmú elfogadó nyilatkozatot. Ha a megbízás nem elegendően részletes, ill. pontatlan, úgy a jogviszony a javított/kiegészített megbízás kézhezvételétől keletkezik.

8. A megbízónak olyan utasítása, amely szerint a küldeményt harmadik személy rendelkezésére kell tartani, már nem vonható vissza akkor, ha a küldeménnyel kapcsolatban a harmadik személyt a rendelkezési jog már megilleti.

3. §

A megbízás teljesítése

1. A szállítmányozó a megbízás teljesítése során a gondos kereskedőtől elvárható magatartást köteles tanúsítani, s mindenekelőtt a megbízó érdekeit kell képviselnie.

2. A megbízó utasításait köteles követni a szállítmányozó, azok szakszerűtlenségére azonban a megbízó figyelmét fel kell hívnia. A célszerűtlen, szakszerűtlen és késedelmesen adott utasítások következményeit a megbízó viseli.

3. A szállítmányozó köteles a megbízót tájékoztatni minden olyan körülményről, amely a megbízás teljesítését akadályozza, vagy annak bármiféle módosítását teszi szükségessé.

4. Ha a megbízó a megbízást visszavonja, és a szállítmányozó a megbízás teljesítése érdekében már intézkedéseket tett, úgy az ebből fakadó károkat és költségeket, valamint a szállítmányozási díjat a megbízó tartozik megtéríteni.

5. Amennyiben olyan körülmények következnek be, amelyek a szállítmányozó kötelezettségeinek teljesítését részben vagy egészben lehetetlenné teszik, úgy a szállítmányozó jogosult elállni, és költségeit, valamint arányos díját követelni.

6. Ha a megbízó az eredeti megbízást úgy módosítja, hogy az teljesíthetetlenné válik, a szállítmányozó a szerződés teljesítésétől elállhat, és követelheti felmerült költségeinek megtérítését, valamint díjazását.

7. Ha a szállítmányozó kért, de nem kapott utasítást a szükséges időn belül a megbízótól, úgy a szállítmányozó saját belátása szerint jogosult intézkedni. Az intézkedés során a szállítmányozó a megbízó kárának enyhítését és az ésszerűségi szempontokat köteles figyelembe venni. 8. A megbízó kifejezett tiltása hiányában a szállítmányozó jogosult a küldeményt gyűjtőforgalomban továbbítani.

9. A szállítmányozó csak a szállítmányozással közvetlenül összefüggő hatósági rendelkezéseket köteles ismerni és betartani. Minden egyéb hatósági rendelkezés betartásáért a szállítmányozó nem felel. 10. A szállítmányozó vállalkozhat arra is, hogy a megbízást maga teljesíti (fővállalkozási díjban állapodik meg), ill. alvállalkozókat is igénybe vehet.

11. A szállítmányozó kifejezett nyilatkozata hiányában nem garantálja, hogy a küldeményt meghatározott napon/járattal továbbítja.

12. A szállítmányozó a megbízó kérésére átvételi elismervényt bocsát ki.

13. A szállítmányozó szükség szerint gondoskodik a küldemény feladás előtti, kiszolgáltatás előtti és átmenő raktározásáról.

A raktározás a szállítmányozó saját tulajdonában álló, általa üzemeltetett vagy általa esetenként igénybe vett idegen raktárban történhet.

A megbízó a küldeményt előzetes értesítés mellett, a szokásos üzemi időben, a szállítmányozó üzemének zavarása nélkül, saját költségére és a szállítmányozó kíséretében megtekintheti. A megbízó vagy megbízottja szükség szerint mintát vehet, vagy más cselekményt végezhet az áruval, ha abban a szállítmányozóval előzetesen megállapodik. A mintavétellel és más cselekményekkel összefüggő költségek a megbízót terhelik.

A megbízó felel azokért a károkért, amelyeket az áru megtekintésével, a mintavétellel vagy más cselekményekkel összefüggésben a szállítmányozónak vagy harmadik személynek okoz.

Ha a megbízó azt állítja, hogy a megtekintett küldemény hiányzik, hiányos vagy sérült, úgy jegyzőkönyv felvételét kérheti, amelyet a szállítmányozó nem tagadhat meg. Ha a megbízó a küldemény hiánya, hiányossága vagy sérülése miatt szakértőt kíván igénybe venni, úgy ahhoz a szállítmányozó hozzájárul, az ezzel kapcsolatos költségeket azonban a megbízónak kell fizetnie.

4. §

A küldemény átadása a szállítmányozónak

1. Amikor a megbízó a küldeményt a szállítmányozónak/megbízottjának átadja, a szállítmányozó jogosult, de nem köteles - a küldemény darabszámának kivételével - a küldemény tényleges adatait megállapítani.

2. Amennyiben az ellenőrzött adatok a megbízás adataitól oly mértékben eltérnek, hogy más elszámolási kondíciók kialakítása szükséges, úgy a szállítmányozó a megbízót e körülményről haladéktalanul értesíti azzal, hogy az ajánlat/megbízás és a ténylegesen átadott küldemény adatai egymásnak nem felelnek meg. Minden e körülményből fakadó következmény (késedelem, díjszint, költségek stb.) a megbízót terhelik.

3. Ha a küldemény adatai bármely okból javításra szorulnak, úgy e tényt a szállítmányozó a megbízóval közli, és szükség esetén utasítást kér.

4. A szállítmányozó a küldeményt csomagolni, kötegelni, a csomagolást javítani nem köteles, kivéve a halasztást nem tűrő kárelhárítás esetét. Ilyen esetekben a megbízó köteles az ebből eredő költségeket megtéríteni.

 

5. §

Veszélyes, különleges kezelést igénylő küldemények

1. Más küldeményekre, egyéb javakra és személyekre veszélyes küldeményeket vagy olyanokat, amelyek gyors romlásnak vannak kitéve, ill. egyébként érzékenyek, csak a szállítmányozóval történt előzetes írásbeli megállapodás alapján lehet a szállítmányozónak/megbízottjának átadni és annak veszélyes jellegét az okmányon és a küldeményeken fel kell tüntetni.

2. A megbízó/megbízottja az egyes fuvarozási módok veszélyes áruk fuvarozására vonatkozó szabályzatban foglalt árubesorolás megjelölésével a küldemény veszélyes/különleges tulajdonságairól aláírt nyilatkozatot köteles előzetesen átadni a szállítmányozónak. Ennek elmulasztásából fakadó minden kárért a megbízó felel.

3. Ha a megbízó a küldemény veszélyes természetére vonatkozó tájékoztatási kötelezettségének nem tett eleget, a szállítmányozó jogosult minden olyan intézkedést megtenni, amely a küldemények természetéből fakadó veszélyek elhárításához szükséges. Ennek költségeit a megbízó köteles a szállítmányozónak megtéríteni.

6. §

Szállítmányozásbiztosítás

1. A szállítmányozó a küldeményt csak a megbízó írásbeli utasítására és költségére biztosítja a megbízó által megjelölt biztosítási feltételek szerint, a megbízásban megjelölt adatok alapján.

2. A küldemény értékének közlése önmagában nem minősül biztosításra szóló megbízásnak.

7. §

Fizetés

1. A megbízó köteles a szállítmányozónak átvételi díjtételes forma esetén a szállítmányozási díjat, bizományosi elszámolási forma esetén a felmerült költségeket és a szállítmányozási jutalékot megfizetni.

2. A szállítmányozó számlái egyéb megállapodás hiányában a kézhezvétel után azonnal esedékesek, a fizetési késedelem külön felszólítás vagy egyéb feltétel nélkül azonnal beáll. A késedelmi kamat a hatályos magyar jogszabályok szerint számolandó el.

3. A szállítmányozó jogosult előleget kérni, a megbízóval fizetés tekintetében külön megállapodást kötni, ill. költségeit és díjat belföldi megbízótól azonnali inkasszóval beszedni.

4. Ha a megbízó a szállítmányozási megbízásban harmadik személy fizetését ígéri a szállítmányozási szerződés teljesítéséért, a szállítmányozó e feltételt visszautasíthatja, ill. e harmadik személy nem fizetése esetén a megbízó tartozik a szállítmányozó követeléseit - kamatokkal együtt - kielégíteni. 5. A szállítmányozó követeléseivel szemben a megbízó és a megbízó által megjelölt harmadik személy beszámítással, visszatartással nem élhet.

6. Ha a megbízó az esedékes díjak megfizetését akár egyetlen alkalommal is elmulasztja, úgy a szállítmányozó saját belátása szerinti biztosítékot kérhet. Ha a megbízó a kívánt biztosítékot a szállítmányozó által megjelölt határidőn belül nem szolgáltatja, úgy a szállítmányozó a szállítmányozási szerződést felmondhatja. A szállítmányozó különösen abban az esetben jogosult biztosítékot kérni, ha a megbízó vele szemben más esetekben is bármely jogcímen késedelembe esett, vagy ha az áru a várható költségeket sem fedezi. Az áru értékét illetően a szállítmányozó a megbízó által közölt értékekből indul ki, ha az áru értékét közölték, mindazonáltal a szállítmányozó jogosult az áru piaci értékét szakértővel megvizsgáltatni és megállapíttatni. Ha az áru ily módon megállapított piaci értéke kevesebb, mint a közölt áruérték, a szállítmányozó a biztosíték tekintetében ezen kevesebb értékből jogosult kiindulni.

 

8. §

Zálogjog, visszatartási jog

1. A szállítmányozónak zálogjoga van mindazon dolgok és egyéb értékek felett, amelyek a birtokában vannak, ill. amelyekről okmányok útján rendelkezhet mindazon követelések erejéig, amelyek az adott szállítmányozási megbízásból erednek, függetlenül attól, hogy azok esedékesek-e vagy sem.

2. A zálogjog/visszatartási jog kiterjed olyan dolgokra/értékekre is, amelyek az adott szállítmányozási megbízással nincsenek ugyan kapcsolatban, de a megbízó pénzügyi helyzete a szállítmányozó követelésének teljesítését veszélyezteti, ill. ha az adós tartozását tartósan nem rendezi.

3. A szállítmányozó zálogjogát kereskedelmi úton, bírósági eljárás nélkül érvényesítheti.

9. §

A szállítmányozó felelőssége

1. A szállítmányozó felel szerződésszegéssel okozott kárért, feltéve, hogy vétkesen járt el. A szállítmányozó nem felel azokért a károkért, amelyeket az általa igénybe vett fuvarozók, raktározók, rakodók, közvetett szállítmányozók vagy egyéb szolgáltatásokat nyújtó személyek okoznak, kivéve, ha a szállítmányozó ezek kiválasztásánál nem a szállítmányozótól elvárható gondossággal járt el.

2. A felek megállapodhatnak abban, hogy a szállítmányozó a fent megnevezett személyekkel szembeni kártérítési igényeket a megbízó számlájára és veszélyére perben vagy peren kívül érvényesíti. A szállítmányozót az eljárás sikerétől függetlenül ezért a tevékenységért a felek által megállapodott díj illeti meg. 3. Ha a szállítmányozó felelőssége megállapítható, és az igényjogosult belföldi székhelyű személy, felelősségére a Polgári Törvénykönyv rendelkezései az irányadóak. Ha a szállítmányozó felelőssége megállapítható, és az igényjogosult külföldi székhelyű személy, felelőssége olyan mértékben korlátozott, amilyen mértékben az igényjogosult országában a szállítmányozási szerződésre vonatkozó szabályok felelősségét korlátozzák.

10. §

Elévülés

1. A szállítmányozási szerződés alapján támasztható igények egy év alatt elévülnek. Az elévülés akkor kezdődik, amikor a követelés esedékessé válik, de legkésőbb az áru kiszolgáltatása napján.

11 §

Alkalmazandó jog, joghatóság

1. A szállítmányozó szerződéseire a magyar anyagi jogot kell alkalmazni.

2. Vitás ügyeiket a felek békés úton kísérlik meg rendezni.

3. Amennyiben a felek külön megállapodást nem kötöttek, a felek közötti minden jogvitára a szállítmányozó székhelye szerinti bíróság kizárólagosan illetékes. A szállítmányozó fenntartja magának a jogot, hogy ezen ÁLTALÁNOS FELTÉTELEK egyes rendelkezéseitől külön megállapodás alapján vagy egyes szerződésekben eltérjen.

 

 

Nemzetközi közúti fuvarozás

Összességében elmondhatjuk, hogy a fuvarozás felelőssége ugyan fokozott a rábízott dolog épsége, illetve a címzetthez való eljuttatása tekintetében, azonban ehhez az kell, hogy a megrendelő mindent elkövessen annak érdekében, hogy a fuvarozás szerződésszerűen teljesíthessen.

 

A fuvarlevél

A nemzetközi közúti fuvarozás során fuvarlevelet állítanak ki. A fuvarlevelet három eredeti példányban állítják ki, azt a feladó és a fuvarozó aláírja. Ha annak az országnak a jogszabályai, ahol a fuvarlevelet kiállítják, megengedik, ezek az aláírások nyomtatottak is lehetnek, vagy azok a feladó és a fuvarozó bélyegzőjével is helyettesíthetők. A fuvarlevél első példányát a feladó kapja, a második példány az árut kíséri és a harmadikat a fuvarozó tartja meg.
Ha a fuvarozásra szánt árut több járműre kell felrakni, vagy az különböző árufajtára, illetőleg részrakományra oszlik, mind a feladó, mind a fuvarozó kérheti, hogy annyi fuvarlevelet állítsanak ki, ahány járművet használnak, vagy ahány árufajta, illetőleg részrakomány van.
A feladó felelőssége
A feladó felelős a fuvarozóval szemben személyekben, üzemi felszerelésekben, vagy más árukban okozott olyan kárért és minden olyan költségért, amely a hiányos csomagolás következménye, kivéve, ha a hiányosság nyilvánvaló vagy a fuvarozó előtt ismeretes volt abban az időpontban, amikor az árut átvette, és ha a fuvarozó erre vonatkozóan fenntartást nem tett.

A fuvarozás során szükséges iratok

1. A feladó köteles a fuvarlevélhez csatolni azokat az iratokat, amelyek az áru kiszolgáltatása előtt végrehajtandó vám- vagy más hatósági kezeléshez szükségesek, illetve köteles ezeket az iratokat a fuvarozó rendelkezésére bocsátani és a fuvarozó részére minden szükséges felvilágosítást megadni.
2. A fuvarozó nem köteles vizsgálni, hogy ezek az iratok és felvilágosítások helyesek-e vagy kielégítoek-e. A feladó felelős a fuvarozóval szemben minden kárért, amely az iratok és felvilágosítások hiányából, nem kielégítő voltából vagy szabálytalanságából származik, kivéve, ha a fuvarozót vétkesség terheli.

Rendelkezés az áruval a fuvarozás során

A feladó jogosult az áru felett rendelkezni, különösképpen kérheti, hogy a fuvarozó ne fuvarozza tovább az árut, változtassa meg a kiszolgáltatásra előírt helyet, vagy az árut más címzettnek szolgáltassa ki, mint akit a fuvarlevélben megjelöltek.
A fuvarlevél második példányának átadásától kezdve a fuvarozó a címzett rendelkezéseit köteles teljesíteni. A küldeménnyel rendelkezés a címzettet már a fuvarlevél kiállításának időpontjától kezdve megilleti, ha a feladó a fuvarlevélbe ilyen értelmű bejegyzést tett.

Az áru kiszolgáltatása

Miután az áru a kiszolgáltatásra kijelölt helyre megérkezett, a címzett jogosult a fuvarozótól kérni, hogy részére a fuvarlevél második példányát és az árut - átvételi elismervény ellenében - szolgáltassa ki. Ha megállapították az áru elveszését, vagy, ha az áru a fuvarozás határidején belül nem érkezett meg, a címzett jogosult a fuvarozási szerződésből eredő jogait a fuvarozóval szemben saját nevében érvényesíteni.

Mire érdemes figyelni a fuvarozással kapcsolatban?
Milyen jogaink, illetve felelősségünk jár együtt azzal, ha rábízzuk valamely küldeményünket a fuvarozóra?
A kérdés tisztázása fontos lehet minden olyan megrendelésnél, ahol a küldemény adott helyről adott helyre történő továbbítására, illetve a címzettnek való kiszolgáltatására adunk megrendelést.
A jogviszony három alanya a feladó, a címzett (fuvaroztatók) és a fuvarozó, ám szigorú értelemben vett jogviszony csak a feladó és a fuvarozó között keletkezik, a címzett csupán olyan szereplő, aki számra az ügyletből jogok és kötelezettségek keletkezhetnek. A fuvarozást általában erre a célra létrejött gazdasági társulások, vállalkozások látják el, a vasúti, vízi- és légifuvarozást leginkább központi szervek, a közúti szállítási megbízásokat pedig a nyilvánosság előtt reklámjaikból ismert magáncégek is.
A szolgáltatás megrendelése
Amennyiben azt szeretnénk, hogy küldeményünket egy árufuvarozó társaság továbbítsa a címzetthez, az első lépés, hogy leadni feléjük a megrendelést. Ez történhet a fuvarozó ügymenetéhez illeszkedve személyesen, telefonon, faxon, levélben, vagy e-mailben. Ennek során pontosan meg kell határoznunk elvárásainkat az átvétel és az átadás időpontjával kapcsolatban, valamint rendelkezésre kell bocsátanunk az összes, csomagra vonatkozó adatot, mely releváns lehet a megrendelés teljesítéséhez (küldemény neve, mennyisége, bizonyos tulajdonságai, különleges jellemzői), ez a bejelentési folyamat az ún. kocsirendelés. A valódi, jogokat és kötelezettségeket keletkeztető szerződés az ún. fuvarlevél átadásával, illetve annak kifogás nélküli elfogadásával jön létre. Az írásbeliség nem kötelező, ám jelentősen megkönnyíti a későbbi jogviták eldöntését, mivel a bíróság előtt bizonyítja a szerződés létrejöttét és a küldemény átvételét. Ugyanígy feltétele a szerződéskötésnek a díjazásban való megállapodás, bár ez legtöbbször nem a felek megegyezésén, hanem a fuvarozó állandó díjszabásának elfogadásán múlik.
A küldemény bármilyen ingó dolog lehet, kivéve azok, amelyek „fuvarforgalom-képtelenek”, vagyis pl. robbanó-, illetve fertőző anyagok, élő, illetve halott testek (ez utóbbiak inkább a „feltételesen fuvarozható” dolgok körébe tartoznak, melyekre különleges csomagolási, szállítási szabályok vonatkoznak). Ha sikerült megegyezni minden kapcsolódó kérdésben, létrejön tehát a fuvarozási szerződés, melynek feltételei ezután mindkét felet kötik, és amely megalapozhatja polgári jogi felelősségüket is.
A megrendelő jogai
Ha a megrendelést már leadtuk, de a küldemény átadása előtt valamilyen okból mégis visszavonnánk azt, megtehetjük, de a fuvarozó kérheti kárának megtérítését. A dologgal egészen addig a feladó rendelkezik, amíg a címzett át nem veszi, így – a megfelelő (arányosan csökkentett, vagy adott esetben növelt) díj kifizetése ellenében – bármikor megállíthatja, visszahívhatja, vagy máshová küldheti, amennyiben ez fizikailag még lehetséges (bár a gyakorlatban ez sokszor akadályba ütközik).
A fuvarozó köteles a megrendelő utasításai szerint eljárni, és felelősséggel tartozik az ennek megszegéséből eredő károkért, illetve késedelemért. Ha a fuvarozó a kocsit (fuvareszközt) nem állítja ki a szerződésben vállalt határidőre, a feladó elállhat, és kérheti kárának megtérítését, ezen belül azt az összeget is, amelyért más fuvarozót bízott meg, hogy küldeménye időben megérkezzék. Amennyiben a küldemény késve érkezik, a feladó, illetve a címzett akkor is kérhet kötbért, vagy az ebből eredő kárának megtérítését.
A fuvarozásnem csak a késedelemért, hanem a nála lévő küldemény épségéért is fokozottan felel, vagyis ha a csomag elvész, megsérül, vagy megsemmisül. Ha nem tudja kimenteni magát – melynek lehetőségeit a Ptk. pontosan felsorolja – kártérítéssel tartozik, és nem követelheti a fuvardíjat sem. A fuvaroztató ilyenkor csak pénzbeli kártérítésre tarthat igényt, azonban megrongálódás esetén a jog választási lehetőséget biztosít a fuvarozó számára a dolog kijavítása, illetve az értékcsökkenés megtérítése között.
Ha a küldeményben olyan kár következett be, amely az átvételkor felismerhető, haladéktalanul érvényesíteni kell az ebből eredő igényeket, különben később a fuvarozó erre hivatkozva elháríthatja a kártérítési igényt. Ha a hiba átvételkor nem volt észrevehető, a fuvaroztatónak 3 napja van, hogy igényét bejelentse, és kárának megtérítését követelje.
Ezen kívül általánosságban elmondható, hogy – a szándékos károkozást kivéve – a fuvarozó felelőssége csak a tényleges kár megtérítésére vonatkozik, a szerződésből eredő igények érvényesítésének általános határideje pedig a szerződéskötéstől számított 1 év.
A megrendelő kötelezettségei
A fuvaroztatónak szintén eleget kell tennie bizonyos követelményeknek, különben a fuvarozó is igényt tarthat kártérítésre, illetve elállhat a szerződéstől. A feladó felel azért, hogy a megállapodásban vállalt határidőre átadja a küldeményt a fuvarozó részére, a címzett pedig azért, hogy átvegye (amennyiben a küldeményt nem veszik át, a fuvarozó köteles megőrizni a rábízott dolgot és haladéktalanul visszaszolgáltatni a feladónak). A megrendelőnek minden szükséges okmányt át kell adnia a fuvarozónak, illetve minden olyan feltételnek eleget kell tennie, amely a küldemény különleges jellegéből adódik (szabályszerű csomagolás, stb.). Ha ezt elmulasztja, a fuvarozó egyrészt visszautasíthatja a teljesítést (ez a feladót terhelő kártérítési felelősséggel is járhat), másrészt kimentési lehetőséget biztosít a fuvarozó számára, ha valamilyen ebből eredő kár éri a küldeményt.
Összességében elmondhatjuk, hogy a fuvarozás felelőssége ugyan fokozott a rábízott dolog épsége, illetve a címzetthez való eljuttatása tekintetében, azonban ehhez az kell, hogy a megrendelő mindent elkövessen annak érdekében, hogy a fuvarozásszerződésszerűen teljesíthessen. Érdemes tehát odafigyelni a megfelelő csomagolásra, a határidőben történő, szabályszerű berakásra (átadásra) és kirakásra (átvételre), mert az ezekből eredő károk mind a megrendelőt terhelik. A „legelrettentőbb” szankció pedig talán az, hogy a fuvardíj megfizetésének elmaradása esetén a fuvarozó zálogjogot is szerez a rábízott dolog felett, tehát megtarthatja, értékesítheti a küldeményünket, hogy követelését kiegyenlítse.